Złamania przeciążeniowe


Aerosonit cena http://www.gsk.com.pl/produkty/malarone.html

Najczęstszą przyczyną złamań przeciążeniowych jest długotrwałe i nadmierne ich przeciążenie. Czynnikami zwiększającymi ryzyko złamań przeciążeniowych jest także budowa anatomiczne oraz uprawianie dyscypliny sportowej, w której dochodzi do częstych przyspieszeń lub spowolnień. Ten typ złamań często dotyczy np. tancerzy lub baletnic czy biegaczy. W ich przypadku zazwyczaj dochodzi do złamań piszczeli.

Często diagnozowane są również złamania przeciążeniowe stopy. Mogą być one spowodowane np. źle dobranym obuwiem, specyficzną budową stopy, a także współistniejącymi chorobami, jak osteoporoza. W zapobieganiu złamań przeciążeniowych, niezwykle istotne są metody treningowe. Sportowcy powinni także unikać przetrenowania. Wskazane jest również zakładanie obuwia o jak najwyższej jakości.

Objawem złamań przeciążeniowych jest ból, który narasta po wysiłku. Niekiedy, w miejscu złamania, pojawia się także obrzęk. Zazwyczaj sportowcy nie przerywają ćwiczeń, nawet pomimo pojawienia się bólu. W celu rozpoznania tego rodzaju złamań, zalecane są badania kliniczne. Badanie rentgenowskie nie w każdym przypadku zobrazuje uraz. Nieleczone złamania są źródłem licznych powikłań, takich jak zakrzepica żył. Leczenie złamań przeciążeniowych polega na unieruchomieniu kończyny, najczęściej na okres kilku tygodni. Po całkowitym wyleczeniu, możliwy jest powrót do aktywności fizycznej.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz