Urazy kręgosłupa szyjnego


Engerix b

Urazy kręgosłupa pojawiają się przede wszystkim w sportach kontaktowych. Zwiększone ryzyko urazów występuje także w takich dyscyplinach, jak lekkoatletyka, narciarstwo, podnoszenie ciężarów. Urazy kręgosłupa mogą się również pojawić, w wyniku wypadku, np. motorowego lub rowerowego. Niekiedy, tego rodzaju wypadki, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, takie jak porażenie czterokończynowe.

Zazwyczaj urazy kręgosłupa mają dość lekki przebieg. Podstawowym ich objawem są bóle, najczęściej zlokalizowane w okolicy karku. Jeżeli dolegliwość nie zostanie wcześnie zdiagnozowana, może spowodować komplikacje, jak dyskopatię czy rozwój zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Początkowo wykonywane jest badanie radiologiczne. Jeśli sportowiec skarży się na promieniujące bóle czy drętwienie, zalecana jest konsultacja neurologiczna. W zależności od stopnia skomplikowania urazu kręgosłupa szyjnego, leczenie może mieć formę zachowawczą lub operacyjną. W większości przypadków, zawodnik musi nosić specjalny kołnierz ortopedyczny, najczęściej przez okres kilku tygodni. Jeżeli pomimo tego pojawią się bóle, zazwyczaj wykonywane są badania na dyskopatię pourazową.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz