Schorzenia skórne u sportowców


http://wyprzedzmeningokoki.pl/

Treningi odbywane w wysokiej temperaturze, przyczyniają się do powstania odparzeń. Ponadto aktywność fizyczna sprzyja nadmiernemu wydzielaniu potu. Są to zatem idealne warunki do rozwoju różnych drobnoustrojów.

Jednym z najczęstszych schorzeń skórnych u sportowców jest grzybica. Do podstawowych objawów tej choroby zaliczyć można świąd oraz zaczerwienienie skóry. Zazwyczaj do rozwoju grzybicy dochodzi na stopach. Drugim rodzajem grzybicy jest grzybica goleni. Diagnostyka opiera się na badaniu fizykalnym. W przypadku wątpliwości, zalecane jest wykonanie innych badań, dzięki którym można wykazać obecność strzępków grzybów. Leczenie polega przede wszystkim na miejscowym nakładaniu maści przeciwgrzybicznych na zmienione miejsca.

Wśród sportowców często dochodzi również do zakażeń gronkowcami lub paciorkowcami. W wyniku ich rozwoju, może powstać liszajec. Gronkowce mogą zaatakować również mieszki włosowe, przez co rozwijają się czyraki. W leczeniu należy odpowiednio dobrać preparaty lecznicze, na które dany szczep patogenów nie jest oporny.

Liczne są przypadki kontaktowego zapalenia skóry u sportowców. Dotyczy to głównie tych, którzy trenują na otwartej przestrzeni. Kontaktowe zapalenie skóry może być efektem np. kontaktu z trującą rośliną.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz