Czym zajmuje się medycyna sportowa?


Jedną z najbardziej narażonych grup na różnego rodzaju urazy są sportowcy. Czynne uprawianie sportu, zwiększa ryzyko pojawienia się kontuzji. Ich specyfika uzależniona jest od charakteru sportu oraz tego, która część ciała najintensywniej pracuje podczas aktywności fizycznej. Każdy zawodowy sportowiec jest pod opieką wykwalifikowanej grupy lekarskiej, która na bieżąco ocenia jego stan zdrowia, a także pomaga w przypadku pojawienia się kontuzji.

Zespół lekarzy z medycyny sportowej składa się z takich specjalistów, jak fizjolog, psycholog czy dietetyk. Medycyna sportowa obejmuje różnorodne zagadnienia, w skład których wchodzi m.in. żywienie sportowców, dobór odpowiedniej suplementacji, urazy sportowe, kontuzje oraz inne problemy zdrowotne, specyfika zdrowotna w sporcie, fizjologia organizmu podczas wysiłku fizycznego. Przedmiotem zainteresowań jest także doping.

Do najczęstszych problemów zdrowotnych sportowców można zaliczyć m.in. ciężkie urazy, przeciążenia, osłabioną odporność, obciążenie poszczególnych narządów, zaburzenia snu. Część zawodników uskarżą się ponadto na wolniejszą regenerację organizmu, która ma wpływ na kondycję fizyczną. Specjaliści medycyny sportowej, stosują specjalne zabiegi, dzięki którym organizm sportowców ulega szybszej regeneracji.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz